750 mln zł na wprowadzanie nowych towarów i usług na rynek
Od 13 marca do 26 kwietnia przedsiębiorcy będą mogli pozyskać pieniądze na rozwój swoich zakładów, wprowadzenie nowych maszyn, urządzeń i technologii. Warunkiem jest praktyczne wykorzystania wyników badań.
Michał Kołtuniak
„Badania na rynek" to jedna z części programu „Inteligentny rozwój". Zgodnie z nazwą, dofinansowanie przeznaczone jest na realizację projektów dotyczących wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych przeprowadzonych przez firmę – wnioskodawcę samodzielnie lub na jej zlecenie (wykonane np. przez jednostkę naukowo-badawczą), prowadzących do wprowadzenia na rynek nowych bądź znacząco ulepszonych produktów (wyrobów lub usług). Przedmiotem dofinansowania w ramach projektów mogą być wydatki inwestycyjne, usługi doradcze lub eksperymentalne prace rozwojowe.
Chodzi więc o praktyczne wykorzystanie rezultatów prowadzonych badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych, które to także są finansowane z funduszy unijnych. I to zarówno ze środków wspomnianego programu „Inteligentny rozwój", jak i środków przeznaczonych na programy regionalne. I chociaż samo prowadzenie badań jest niezwykle ważne, to równie istotne jest, aby najciekawsze pomysły, dobrze rokujące i nadające się do komercjalizacji, rzeczywiście przekładały się na nowe towary lub usługi. I właśnie działanie 3.2.1 jest taką zachętą dla firm, aby inwestowały one w nowe urządzenia, maszyny, linie produkcyjne, technologie, patenty, prawa własności intelektualnej i wszystko to przekładały właśnie na zmodernizowane lub nowe produkty....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta